Místo rtů struhadlo? V zimě vsaďte na kvalitní balzám

Chlad a mráz, vítr a střídání teplot jsou faktory, které v zimě poškozují jemnou kůži našich rtů. A popraskané rty pěkně bolí a pálí. Chcete-li bolesti předcházet, nezapomeňte na pořádnou péči.

 

„Zatímco v létě mám rty krásné, a tak je stačí jen občas přetřít rtěnkou, v zimě rtěnku ani nemůžu použít. Moje rty jsou velmi často popraskané, olupují se a má oblíbená červená barva na nich nevypadá dobře,“ popisuje pětadvacetiletá Markéta Kozáková, které prý nepomáhají ani běžně dostupné balzámy na rty. Má totiž extrémně citlivou kůži, která se snadno vysuší, a tak potřebuje kvalitní péči.

 

Tu by ostatně měl požadovat každý, i ten, koho extrémně suché rty netrápí. Balzám na rty totiž, jak už název napovídá, patří na rty, takže je vysoce pravděpodobné, že část výrobku zkonzumujete. Podle vědců prý pokud balzám používáte několikrát denně, můžete za rok sníst až 4 celé tyčinky! Fuj 🙁 Pokud tedy zvolíte balzám s nevhodným složením, vystavujete se poměrně vysokému riziku, že se vám do těla dostanou nebezpečné složky minerálních olejů, a to aromatické uhlovodíky (MOAH) a nasycené uhlovodíky (MOSH). Tyto látky se do výrobků přidávají kvůli svému zvlhčujícímu efektu a lesku. Jenomže první skupina látek se může hromadit ve vnitřních orgánech, druhá je potenciálně karcinogenní.

TOPIALYSE Levres

Samozřejmě množství v jedné tyčince nikoho nezabije, ani mu nezpůsobí rakovinu, dokonce ani množství ve 4 tyčinkách, které za rok zhruba sníte. Problémem je ale skutečnost, že škodliviny přijímáte i z jiných zdrojů a jejich množství se v těle sčítá a vytváří tak pro organismus potenciálně nebezpečný koktejl, který už může vyvolat různá onemocnění.

Na rty proto raději volte kosmetiku s čistě přírodním složením, nebo takovou, kterou najdete v lékárnách. Doporučit můžeme například tyčinku Topialyse levres značky SVR, která je obohacená o Omega 3, 6 a 9 a chrání citlivou pokožku rtů proti každodenním agresivním vlivům. Neobsahuje žádné parabeny, ani parfemaci.

Co ještě pomůže

Protože kůže rtů je tenká a velmi často se olupuje, dopřejte jim pravidelný peeling. Připravte si domácí, z medu, cukru a oleje a vaše rty budou jásat.

 

Nezapomeňte na UV faktor. Nejen v létě, ale i v zimě, by vaše rty měly být chráněny proti škodlivým účinkům slunečního záření. UVA i UVB záření proniká i přes zamračenou oblohu, a tak by filtr měl mít hodnotu minimálně 15.

 

Nezhoršujte sami stav svých rtů

Chladné a sychravé počasí poškozuje kůži skoro každému, přesto stav svých rtů můžete ještě sami zhoršovat. Čemu byste se tedy rozhodně měli vyhnout?

 

– Olizování suchých rtů – je lákavé přejet suché rty jazykem, a tak si ulevit. Úleva je to ale jen dočasná, protože po olíznutí se rty ještě více vysuší.

 

– Nevhodné složení balzámů a rtěnek – mažeme si rty, abychom si ulevili, ale pokud zvolíme nevhodný přípravek, můžeme si spíš uškodit. Rtěnky a balzámy s minerálními oleji vytváří na rtech film, ale nevsakují se, takže rty nevyživují a neulevují jim. Také vysoký podíl chemie může u citlivých lidí působit spíš kontraproduktivně.

 

– Špatná výživa – nedostatečný pitný režim a nevyvážená jídla mohou za to, že tělo nemá dostatek živin a trpí. Platí to i pro rty.